مطالب آموزشی

اصطلاحات Labtop


رایانه کیفی یا لپ‌تاپ (به انگلیسی: Laptop)، کوچک و نسبتاً سبک گفته می‌شود. وزن آن معمولاً بین ۱ تا ۷ کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن بستگی دارد. این رایانه کوچک‌تر از رایانه‌های رومیزی است و می‌تواند با یک باتری کارکند و یا از یک آداپتور AC/DC خارجی تغذیه شود. بسیاری از آن‌ها چند سلول ۳ ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر فرآیندها در هنگام قطع برق مفید است. لپ‌تاپ‌ها به طور کلی دارای همان اجزایی هستند که در يک رايانه روميزی وجود دارد ولی با اين تفاوت که تا جای ممکن از وزن و اندازه آنها کاسته شده‌است. لپ‌تاپ‌ها دارای صفحه نمایش بلور مایع هستند و چند طرح حافظه درآن‌ها برای RAM در نظر گرفته شده‌است. لپ‌تاپ‌ها دارای يک صفحه کليد سرخود هستند و يک ماوس نيز روی صفحه زيرين آنها وجود دارد ولی می‌توان صفحه‌کلید و ماوس خارجی و...

رایانه کیفی یا لپ‌تاپ (به انگلیسی: Laptop)، کوچک و نسبتاً سبک گفته می‌شود. وزن آن معمولاً بین ۱ تا ۷ کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن بستگی دارد. این رایانه کوچک‌تر از رایانه‌های رومیزی است و می‌تواند با یک باتری کارکند و یا از یک آداپتور AC/DC خارجی تغذیه شود. بسیاری از آن‌ها چند سلول ۳ ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر فرآیندها در هنگام قطع برق مفید است. لپ‌تاپ‌ها به طور کلی دارای همان اجزایی هستند که در يک رايانه روميزی وجود دارد ولی با اين تفاوت که تا جای ممکن از وزن و اندازه آنها کاسته شده‌است. لپ‌تاپ‌ها دارای صفحه نمایش بلور مایع هستند و چند طرح حافظه درآن‌ها برای RAM در نظر گرفته شده‌است. لپ‌تاپ‌ها دارای يک صفحه کليد سرخود هستند و يک ماوس نيز روی صفحه زيرين آنها وجود دارد ولی می‌توان صفحه‌کلید و ماوس خارجی و جداگانه نيز به آنها متصل کرد.

 

مطالعه بيشتر

 

سامانه موقعیت‌یاب جهانی GPS

a9-1


سامانهٔ موقعیت‌یاب جهانی یا جی‌پی‌اس (به انگلیسی: GPS: Global Positioning System) منظومه‌ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد و توسط وزارت دفاع ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها نوستار (NAVSTAR) نیز گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آنها بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند. جی‌پی‌اس در تمام شرایط به‌صورت ۲۴ ساعت در شبانه‌روز و در تمام دنیا قابل استفاده است، و هیچ‌گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی‌شود. ماهواره‌های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنال‌های حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند.

با توجه به نزول شدید بهای گیرنده‌های این سیستم و افزایش امکانات آنها، این فناوری در آینده نزدیک بیش از پیش در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

مطالعه بيشتر
 

HDMI

a9-2

رابط چندرسانه‌ای اچ‌دی یا رابط چندرسانه‌ای وضوح بالا (اچ‌دی‌ام‌آی) یک رابط صوتی/تصویری متراکم برای انتقال داده‌های دیجیتال فشرده‌نشده‌است.این رابط اولین و تنها پورت مستقل بین چند شرکت است که در سال ۲۰۰۳ توسط شرکت‌های سونی، پاناسونیک، فیلیپس، هیتاچی، سیلیکون ایمیج، توشیبا و تامسون و با مشارکت مالی و تکنولوژی این شرکت‌ها ایجاد شد .

مطالعه بيشتر


دیسک بلو-ری Blu-ray Disc

a9-3

دیسک بلو-ری (Blu-ray Disc یا BD) نام یک نوع دیسک نوری است. در حال حاضر بلو-ری بیشتر برای ذخیرهٔ ویدیو با وضوح بسیار بالا به‌کار برده می‌شود.


انواع دیسک‌های بلو-ری

دیسک‌های بلو-ری از نظر ظاهری شبیه دیسک‌های دی‌وی‌دی و سی‌دی هستند و از لحاظ گنجایش، به دو نوع تقسیم میشوند:

 • دیسک‌های بلو-ری یک‌لایه که گنجایششان ۲۵ گیگابایت میباشد.
 • دیسک‌های بلو-ری دولایه که گنجایششان ۵۰‬ گیگابایت است.


تفاوت بلو ری با دی وی دی و سی دی

دی وی دی و سی دی با اشعه قرمز (فروسرخ) کار می کنند اما بلو ری با اشعه آبی (فرابنفش) کار می‌کند.

دیسکهای که از تکنولوژی اصلی هستند عبارتند از :

 • تی دی کی
 • ای میشن
 • تی گیت
 • دلکین
 • دیوایس
 •  سونینام Blu-ray از ليزر آبی بنفشی که در آن براي ذخيره وبازيابی استفاده ميشود گرفته شده است. به موجب اينکه اين نوع ليزر داراي طول موج کوتاهتری (405nm) می باشد در نتيجه داده ها و اطلاعات بيشتری نسبت به فرمت ديسک های DVD که داراي ليزر قرمز (650nm)هستند، را می توان روی ديسک های Blu-ray ذخيره نمود.يک Blu-ray دولايه توانايی ذخيره 50 گيگابايت، بيشتر از 5 برابر ظرفيت يک ديسک DVD دو لايه را دارد.

مطالعه بيشتر

CPU

a9-4

سی‌پی‌یو (به انگلیسی: Central Processing Unit یا CPU) یا پردازنده (به انگلیسی: Processor)، یکی از اجزاء رایانه می‌باشد که فرامین و اطلاعات را مورد پردازش قرار می‌دهد. واحدهای پردازش مرکزی ویژگی پایه‌ای قابل برنامه‌ریزی‌شدن را در رایانه‌های رقمی فراهم می‌کنند، و یکی از مهم‌ترین اجزاء رایانه‌ها هستند. یک پردازندهٔ مرکزی، مداری یکپارچه می‌باشد که معمولاً به عنوان ریزپردازنده شناخته می‌شود. امروزه عبارت CPU معمولاً برای ریزپردازنده‌ها به کار می‌رود.
عبارت «Central Processor Unit» (واحد پردازندهٔ مرکزی) یک ردهٔ خاص از ماشین را معرفی می‌کند که می‌تواند برنامه‌های رایانه را اجرا کند. این عبارت گسترده را می‌توان به راحتی به بسیاری از رایانه‌هایی که بسیار قبل‌تر از عبارت "CPU" بوجود آمده بودند نیز تعمیم داد. به هر حال این عبارت و شروع استفاده از آن در صنعت رایانه، از اوایل سال ۱۹۶۰ رایج شد. شکل، طراحی و پیاده‌سازی پرازنده‌ها نسبت به طراحی اولیه آنها تغییر کرده‌است ولی عملگرهای بنیادی آنها همچنان به همان شکل باقی مانده‌است

مطالعه بيشتر

 

حافظه دسترسی تصادفی RAM

a9-5

حافظهٰ دستیابی مستقیم، حافظهٰ مستقیم، حافظه دسترسی تصادفی یا رَم از تعدادی خانه یا سلول تشکیل شده است و هر خانه، قابلیت نگهداری یک داده را دارد و با آدرسی منحصر به فرد مشخص می‌شود. آدرس اولین خانه حافظه، صفر است و آدرس هر خانه، یک واحد از خانهٔ قبلی اش بیشتر است، هر آدرس حافظه، قابلیت نگهداری یک یا چند بایت را دارا است.

حافظه با قابلیت دسترسی تصادفی (در اصطلاح به ان رم می‌گویند) یک نوع محل ذخیره اطلاعات در کامپیوتر می‌باشد از اطلاعات در هر زمانی بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی اطلاعات وترتیب انها وجود دارد امروزه شامل مدارهای مجتمعی می‌باشد که امکان ذخیره سازی اطلاعات را به صورت تصادفی به ما می‌دهد واژه تصادفی به این معنیست که امکان دسترسی به هر مقدار اطلاعات در هر زمانی بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی اطلاعات وترتیب انها وجود دارد داده‌های موجود در RAM قابل پاک شدن و جایگزینی با داده‌های دیگر هستند و هر نوع وقفه‌ای در جریان برق رایانه، موجب از بین رفتن داده‌های موجود در RAM می‌شود. استفاده از این نوع حافظه‌ها، برای نگهداری موقت اطلاعات تا زمان پردازش یا انتقال نتایج به بیرون از رایانه و یا ذخیره در حافظه‌های جانبی است.

مطالعه بيشتر

 

واي فاي Wi-Fi
وای-فای (به انگلیسی: Wi-Fi)، نام ثبت شده تجاری است. شرکت «وای فای» قصد دارد با این نام به مخفف بسیار معروف و قدیمی «HiFi» (به معنای وفاداری یا شباهت زیاد به اصل) تلویحا اشاره کند تا در ذهن مصرف کننده مخفف عبارت «Wireless Fidelity» تداعی شود که در حقیقت اشتباه است. نام جا افتاده علمی این فن آوری WLAN (شبکه محلی بی‌سیم) است که مخفف جمله «Wireless Local Area Network» میباشد. این نام به مرور زمان و با تبلیغات قوی شرکت وای فای در سطح بازار کمتر استفاده میشود.

با فن آوری شرکت «وای فای» ارتباطی با قدرتی بیشتر از Bluetooth ایجاد میشود. ارتباط Wi-Fi بیشتر بر پایه ارتباط شبکه اینترنت به صورت بی سیم تاکید می‌کند و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌است با استفاده از این تکنولوژی به راحتی در مسافرت، هواپیما و یا هتل می‌توان از طریق Laptop به اینترنت متصل شد. Wi-Fi که همان استاندارد IEEE۸۰۲٫۱۱ است در مدل‌های ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱b مورد استفاده قرار می‌گیرد و استاندارد اصلی آن IEEE۸۰۲٫۱۱b است. در این مدل حداکثر سرعت انتقال اطلاعات ۱۱Mbps است و از فرکانس رادیویی ۲/۴ گیگاهرتز استفاده می‌کند. برای سرعت بخشیدن به این استاندارد مدل دیگری نیز به نام ۸۰۲٫۱۱n ایجاد شده که سرعت انتقال را حداقل تا ۲۰۰Mbps افزایش می‌دهد. افزایش سرعت در ۸۰۲٫۱۱n به دلیل استفاده از سیستم‌های چند آنتنه (MIMO)، استفاده هم زمان از دو محدوده فرکانسی ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز، و برخی تکنیک‌های خاص در دسترسی محیط (Medium Access-MAC) است. برد وای-فای در حدود ۲۰ متر است.
 


نسل سوم شبکه تلفن همراه 3G

a9-6

نسل سوم شبکه تلفن همراه یا ۳ جی (به انگلیسی: 3G) روشی برای انتقال اطلاعات در تلفن‌های همراه و سیستم‌های بدون سیم می‌باشد. نسل جدید شبکه موبایل با رویکرد مولتی مدیا می‌باشد. ۳ جی برخلاف جی‌اس‌ام که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، این نسل جدید سرعت بالا برای انتقال مولتی مدیا را فراهم می‌سازد. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات دیجیتال منتقل می‌شود. با سرعت نسبتا بالایی که در تلفن‌های نسل سوم پیش بینی شده‌است، امکاناتی از قبیل تلفن‌های تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود.

اولین کشوری که از شبکه ۳G به صورت گسترده و تجاری استفاده کرد، کشور ژاپن بود. در اولین روز ماه اکتبر سال ۲۰۰۱، بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی ژاپن، ان‌تی‌تی دوکومو، سرویس‌های مخابراتی خود را به نسل سوم مجهز کرد. از سال ۲۰۰۵، شبکه‌های نسل سوم ضریب نفوذ خود را افزایش داده‌اند، یکی از علل را می‌توان در پر شدن گنجایش نسل دوم شبکه‌های مخابراتی دانست. شبکه‌های نسل دوم برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شده‌است. از همین رو براساس نیازهای مشترکین به ارتباطات پر سرعت تر، این نسل وارد عمل شد.

مطالعه بيشتر
 

نسل چهارم يا (4G)

a9-7

نسل چهارم يا (4G) واژه‌اي است که براي توصيف شبکه‌هاي بي‌سيم تکامل‌يافته يا ماوراي نسل سوم استفاده مي‌شود و شايد بتوان گفت نام تجاري آن در3GPP به صورت LTE است. نسل چهارم، يک راه‌حل جامع بر مبناي IP براي انتقال صدا، تصوير و داده استفاده مي‌کند و بر پايه اصل "هرجا و هر زمان" داده‌ها را با سرعتي بسيار بالاتر از نسل‌هاي قبل در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. از لحاظ تکنيکي در نگاه ساده سرعت بارگذاري و بارگيري در LTE نسبت به نسل‌هاي قبل بسيار بالاتر است. البته جداي از نرخ داده بالا، تاخير کمتر در ارسال بسته‌ها که منجر به کيفيت فوق‌العاده VoIP، ويدئو کنفرانس و سرويس‌هاي همزمان مي‌شود و همچنين از ديد يک اپراتور پهناي باند با کانال‌هاي متغير که در محدوده 1.25-20 MHz است. مهمترين ويژگي برجسته LTE اين است که تمامي زيرساخت آن بر اساس IP است، به عبارت بهتر بخش هسته شبکه کاملا همگام با پروتکل‌هاي TCP/IP است و از سيگنالينگ معمولي که در شبکه‌هاي قديمي‌تر به خصوص GSM استفاده مي‌شد خبري نيست. نرخ انتقال داده در اين فناوري 326 مگابيت در ثانيه براي بارگيري و 86 مگابيت در ثانيه براي بارگذاري در طيف فرکانسي 20مگاهرتز است که در اين شرايط حدود 400 کاربر به صورت همزمان در يک سلول مي‌توانند فعال و در عين حال متحرک باشند. در شبکه نسل سوم پيشرفته يا HSPA تاخير در حدود 40 تا 50 ميلي‌ثانيه است که در LTE به حدود 10 ميلي‌ثانيه کاهش مي‌يابد.

4G بر پایه ی نسل چهارم استاندارد های شبکه های سلولی(شبکه های موبایل) است. و جانشینی برای نسل سوم (3G) و نسل دوم (2G) این استاندارد هاست. در نسل چهارم، برای ارتباطات موبایلیته (ارتباط در حال حرکت) مانند استفاده در قطار یا خودرو حداکثر سرعت 100 مگابیت در ثانیه(100Mbit/s) و برای ارتباطات نسبتا ثابت و بدون جابجایی مانند کاربران پیاده رو یا ساکن، یک گیگابیت در ثانیه(1GBit/s) است.
 
نمايشگرmonitor

a9-8

نمایشگر یا مانیتور دستگاهی است که تصویر تولیدشده توسط آداپتور تصویری رایانه بر روی آن نشان داده می‌شود. نمایشگر توسط کابلی به آداپتور تصویری متصل می‌شود.

نمایشگرهای با قابلیت‌های متفاوت برای کاربردهای خاص تولید می‌شوند.
نمایشگر تک رنگ که فقط سیاه و سفید و رنگ طوسی را نشان می‌دهد.
نمایشگر دو یا چند رنگ که رنگ متن و کادر متن را می‌تواند تغییر دهد.
نمایشگر تمام رنگی یا سوپر وی جی ئی که بیش از بیست میلیون رنگ تولید می‌کند و تصاویر نسبتاً طبیعی عرضه می‌کند.

در حال حاضر نمایشگرها در سه نوع تولید می‌شوند.

 •      نمایشگرهای پرتو کاتدی CRT
 •      نمایشگرهای ال سی دی که تکنولوژی صفحه نمایش آنها مانند ساعت مچی دیجیتال یا صفحه نمایش تلفن همراه (موبایل) می‌باشد. صفحه نمایشگر ال سی دی (Liquid crystal display) دارای کریستال مایع می‌باشد.
 •     نمایشگرهای LED
 •     نمایش گرهای لمسی که با لمس صفحه می توان با نرم افزار ها تعامل کرد و تغییراتی در سیستم عامل ایجاد کرد.نمایشگرهای چند لمسی به طور هم زمان دو یا حتی بیشتر از ده لمس همزمان انگشتان دست یا قلم و هر وسیله خارجی دیگر را دریافت میکند.


سطح صفحه نمایش نمایشگر را بر حسب اینج می سنجند. برای مثال، نمایشگر 17 اینج یعنی فاصله از گوشه سمت راست و بالا تا گوشه سمت چپ و پایین صفحه نمایش 17 اینچ می‌باشد.

 

FINGER PRINT SENSOR:

سنسور حساس به اثر انگشت قسمتی از دستگاه است که برای گرفتن یک تصویر از اثر انگشت شما برای ورود به مرحله بعدی پردازش نوت بوک بر روی دستگاه شما وجود دارد.
به عبارتی دیگر این سنسور با اسکن از اثر انگشت کاربر ، امکان دسترسی سایر کاربران را سلب می نماید.

G SENSOR:

سنسورجی ، یک سنسور حساس به تکانها و شوک هاست .
با داشتن این سنسور بر روی نوت بوکتان ، دیگر نگران شوکها و تکانهای شدیدی که ممکن است برای دستگاه شما اتفاق بیفتد نباشید.
زیرا سنسور جی از دستگاه شما در برابر آنها کاملا محافظت می کند.

 

XBRITE :

یک نمایشگر شفاف ، یک نمایشگر الکترونیکی با یک صفحه و سطح شفاف است .
نمایشگر های شفاف به نسبت نمایشگرهای هاست در ایجاد رنگ های طبیعی تر و تضاد رنگی (Contrast) بیشتر بهتر و قدرتمند تر ند .
ایراد اصلی این نمایشگر ها، انعکاس هر گونه نور خارجی است که اغلب نتیجه خود را به صورت یک تشعشع ناخوشایند نشان می دهند.

 

PIXEL : پیکسل یا همان عنصر عکس ، ریزترین آیتم اطلاعات یک عکس است.
واژه پیکسل (Pixel ) برگرفته از pix+ el است .
“pix ” یعنی همان “Pictures ” به معنای عکس ها یا تصاویر ، و “el ” در ابتدای واژه ” element ” به معنای عنصر است.
پیکسل ها معمولا از نظر ساختار به ۲ شکل نقطه ای و مربع وجود دارند . هر پیکسل جزدی از یک عکس است که وقتی کنار هم جمع می شوند و قرار می گیرند ، یک عکس و تصویر واقعی را به وجود می آورند.
قدرت هر پیکسل متغییر است . در سیستم رنگ ، هر پیکسل عموما دارای ۳ یا ۴ جزء مانند: قرمز ، سبز و آبی (RGB ) و یا زرد ، سرخابی، فیروزه ای و یا سیاه (CMYK ) است.

PC HEALTH  :

نرم افزاری است که به طور خود کار ، دستگاه را معاینه می کند و بررسی می کند تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنیدو دستگاهتان در خطر نباشد.

 

EASY GUARD :

 تکنولوژی است که شما را از دمای دستگاه ، عمر باطری ، وضعیت Hard drive ، پیش از آنکه هر یک از آنها مشکلی برایتان به وجود آورند آگاه می سازد.

منبع : ويكي پديا ، نگين لاژورد آپاداتا


گالری تصاویر :در حال بارگذاری..