مطالب آموزشی

ای جکس (AJAX) چیست؟


ای‌جکس یک تکنولوژی نیست؛ بلکه مجموعه‌ایست از تکنولوژی‌هایی که هر یک در جای خود تکنولوژی کامل و موفقی هستند، و اکنون به شکل جدیدی در کنار هم قرار گرفته و ای‌جکس را تشکیل داده‌اند. اِيْ‌جکس (AJAX؛ مخفف عبارت  Asynchronous JavaScript And XML) به معنی (ترکیب نامتقارن JavaScript و XML) ، مجموعه‌اي از استانداردها و فناوري‌هاي وب است که به کمک آنها مي‌توان برنامه‌هايي مبتني بر وب توليد کرد که به آساني با کاربران تعامل داشته باشند. با استفاده از اين فناوريها و با کمک انتقال تکه‌هاي کوچک داده و اطلاعات از سرور ، صفحات وب از حالت منفعل خارج مي‌شوند و واکنشهايي مناسب با رويدادها انجام مي‌دهند. اي‌جکس معماري جديدي براي برنامه‌هاي تحت وب است، که با سرعت بسيار زيادي در حال گسترش بوده، و کمتر کاربر اينترنت است که هنوز گذرش به يکي از صفحاتي که با اين معماري ساخته شده‌اند نيفتاده، و از قابليت‌هاي فوق‌العاده آن بهره‌مند نشده...

ای‌جکس یک تکنولوژی نیست؛ بلکه مجموعه‌ایست از تکنولوژی‌هایی که هر یک در جای خود تکنولوژی کامل و موفقی هستند، و اکنون به شکل جدیدی در کنار هم قرار گرفته و ای‌جکس را تشکیل داده‌اند.
اِيْ‌جکس (AJAX؛ مخفف عبارت  Asynchronous JavaScript And XML) به معنی (ترکیب نامتقارن JavaScript و XML) ، مجموعه‌اي از استانداردها و فناوري‌هاي وب است که به کمک آنها مي‌توان برنامه‌هايي مبتني بر وب توليد کرد که به آساني با کاربران تعامل داشته باشند. با استفاده از اين فناوريها و با کمک انتقال تکه‌هاي کوچک داده و اطلاعات از سرور ، صفحات وب از حالت منفعل خارج مي‌شوند و واکنشهايي مناسب با رويدادها انجام مي‌دهند. اي‌جکس معماري جديدي براي برنامه‌هاي تحت وب است، که با سرعت بسيار زيادي در حال گسترش بوده، و کمتر کاربر اينترنت است که هنوز گذرش به يکي از صفحاتي که با اين معماري ساخته شده‌اند نيفتاده، و از قابليت‌هاي فوق‌العاده آن بهره‌مند نشده باشد. Gmail، Google Map، Google Suggest، Orkut، و اسامي آشناي ديگر، نمونه‌هايي هستند از کاربرد اي‌جکس. با استفاده از اين معماري، صفحات وب تعامل بسيار خوبي با کاربران خواهند داشت. بعلاوه، مهم‌ترين مزيت اين معماري اين است که ديگر براي انجام هر کاري، لازم نيست صفحه وب دوباره بارگذاري شود. در اين مقاله به بررسي تاريخچه، اصول، و شيوه? انجام کارها در اين معماري خواهيم پرداخت.

ajax-ex

مجموعه فناوريهاي تشکيل دهنده اي‌جکس

  • نمايش استاندارد با استفاده از اکس‌اچ‌تي‌ام‌ال و سي‌اس‌اس
  • نمايش پويايي و تعاملات با استفاده از مدل شيءگراي سند
  • تبادل و دستکاري داده‌ها با استفاده از XML و تبديلات اکس‌اس‌ال،
  • بازيابي داده‌ها بصورت غير همروند با استفاده از XMLHttpRequest،
  • نهايتاً جاوااسکريپت براي سرهمبندي همه چيز با هم.

روند کاری ای جکس
بجای اینکه مرورگر در آغاز ارتباط تنها یک صفحه HTML را بارگذاری کند، یک موتور ای‌جکس را نیز همراه با صفحه بارگذاری می‌کند، که به زبان جاوااسکریپت نوشته شده و معمولاً مابین فریم‌هایی در صفحه پنهان شده‌است. این موتور عامل به‌روز کردن رابط کاربری‌ای که کاربر می‌بیند، و همچنین برقراری ارتباط با سرور در پشت پرده است. موتور Ajax امکان تعامل کاربر با برنامه را، مستقل از ارتباطات و نقل و انتقالات بین برنامه و سرور می‌دهد. بنابر این، کاربر دیگر شاهد یک صفحه خالی و ساعت شنی و انتظار برای انجام عملیات سمت سرور نخواهد بود.

آن دسته از فعالیت‌های کاربر که باعث یک درخواست HTTP می‌شدند، اکنون با استفاده از جاوااسکریپت موتور ای‌جکس را فراخوانی می‌کنند. در مورد پاسخ به آن دسته از فعالیت‌های کاربر که نیاز به ارسال درخواست به سرور ندارند (مانند اعتبار سنجی‌های ساده داده‌ها، ویرایش داده‌های درون حافظه سیستم کلاینت، و حتی هدایت کاربر به بخش‌های مختلف برنامه در برخی موارد) موتور ای‌جکس خود وارد عمل می‌شود. اگر موتور ای‌جکس برای پاسخ گویی نیاز به چیزی از سمت سرور داشته باشد، (مثلاً اطلاعاتی را از بانک اطلاعاتی بخواهد، کدهای جدیدی برای رابط کاربر لازم داشته باشد و…) بصورت غیر همروند و معمولاً در قالب XML یک درخواست به سرور ارسال می‌کند. ارسال این درخواست هیچ وقفه‌ای در کار کاربر با برنامه ایجاد نخواهد


گالری تصاویر :در حال بارگذاری..