تحقیقات مایکروسافت برای نمایش دو تصویر جداگانه در LCD معمولی


شرکت مایکروسافت و تعدادی از دیگر شرکت‌های فعال در زمینه تولید نرم افزار و سخت افزار رایانه‌ای چند سالی است بر روی پروژه نمایش چند تصویر مختلف بر روی یک نمایشگر LCD کار می‌کنند. با بهره گیری از این تکنولوژی دو نفر می‌توانند با استفاده از یک تلویزیون LCD شبکه مورد علاقه خود را نگاه کنند و یا در هنگام بازی دو نفره که نیاز به نمایش دو تصویر جداگانه است بجای تقسیم صفحه به دو قسمت مختلف می‌توانیم هر یک در کل صفحه تصویر مربوط به خود را مشاهده کنیم.
امکان استفاده از LCD معمولی فعلی
یکی از نکات جالب در تحقیقات شرکت مایکروسافت این است که سعی می‌کنند با استفاده از نمایشگر LCD فعلی این کار را انجام دهند و نیاز به خرید سخت افزار و دستگاه خاصی برای استفاده از آن لازم نیست. بله، نمایشگر فعلی نیز با توجه به زاویه دید فرد توانایی نمایش تصاویر مختلفی را به صورت همزمان دارند به این شرط که به صورت نرم افزاری تصویر نمایش داده شده برای این منظور بهینه سازی شده باشد. برای مثال در تحقیقات مایکروسافت دو تصویر بر روی هم قرار به صورت شفاف قرار می‌گیرند و نرم افزار مربوطه با استفاده از نقطه گذاری به صورت تصادفی در قسمت مختلف تصویر باعث می‌شود که در زاویه دید مشخصی تنها یکی از تصاویر دیده شوند.

a10

همان طور که در تصاویر می‌بینید در هر جهت یک تصویر مجزا نمایش داده می‌شود و نمایشگر استفاده شده در این آزمایش‌ها هم دقیقاً همان نمایشگر LCD هستند که این روزها در اکثر خانه‌ها وجود دارد.

 
کاربردهای استفاده از این تکنولوژی
به غیر از امکان نمایش دو تصویر جداگانه در زاویه دید مختلف در یک LCD که در بالا آن را بررسی کردیم یکی از ایده‌های خلاقانه تیم توسعه این تکنولوژی استفاده از آن برای ساخت فیلم‌ها و تصویر سه بعدی ( ۳D ) است که برای دیدن آن‌ها نیاز به استفاده از عینک سه بعدی رایج وجود ندارد. البته تا زمانی که به صورت رسمی این تکنولوژی و محصولات ساخته شده توسط آن توسط مایکروسافت و دیگر شرکت‌ها که بر روی این پروژه کار می‌کنند به بازار روانه نشوند نمی‌توانیم به صورت دقیق امکانات و مزایای آن‌ها را بررسی کنیم.

برای آشنایی بیشتر توصیه می‌کنیم ویدئویی که دیروز توسط تیم توسعه این تکنولوژی در مایکروسافت انتشار یافته است [ Enabling Concurrent Dual Views on Common LCD Screens ] نگاهی بیندازید.

منبع :تورتکدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


در حال بارگذاری..